Haber

İsveç Başbakanı’ndan terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin provokasyonuna yönelik “sabotaj” açıklaması

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, başkent Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG yandaşlarını belediye binası önünde kışkırttığı için, “Bu olay İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine yönelik bir sabotajdır.” ifadesini kullandı.

Kristersson, İsveç’in Kiruna kentinde Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

İsveç Başbakanı, terör örgütü PKK/YPG yandaşlarının kışkırtmasını bir kez daha “iğrenç” olarak nitelendirerek, “Yabancı bir cumhurbaşkanının idamını temsil eden bir olayın sergilenmesini her ülke iğrenç buluyor. Bu özellikle kabul edilemez. Önde gelen iki siyasetçimizin suikasta kurban gittiğini hatırlayacak olursak, bir olay olduğunu belirtmek zorundayız. Bu olay İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine bir sabotajdır.” ifadeleri kullandı.

Kristersson, İsveç Meclis Başkanı Andreas Norlen’in Meclis Başkanı Mustafa Şentop’un 17 Ocak’ta gerçekleştirmeyi planladığı Türkiye ziyaretinin iptal edilmesiyle ilgili olarak bu ziyaretin bir an önce gerçekleşmesini umduğunu söyledi.

Öte yandan İsveç Başbakanı, ülkesinin AB dönem başkanlığı döneminde de Ukrayna’ya takviye kuvvetler verilmeye devam edileceğini vurguladı.

Kristersson, “Ukrayna’nın kaderi aynı zamanda Avrupa’nın da kaderidir. Ukrayna’nın AB üyelik süreci devam etmelidir.” dedi. Ukrayna’nın ne zaman AB üyesi olabileceğini açıklamadı.

İsveç’te 1986’da Başbakan Olof Palme ve 2003’te Dışişleri Bakanı Anna Lindh suikasta kurban gitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu