Ekonomi

İş dünyası TCMB kararını memnuniyetle karşıladı

İş dünyası, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz artırımını memnuniyetle karşıladı.

Twitter hesabından açıklamalarda bulunan İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, TCMB’nin faiz artırım kararını finansal istikrarın sağlanması ve sürdürülmesine yönelik bir adım olarak gördüklerini belirtti.

Bahçıvan, kararla ilgili şu açıklamaları yaptı:

Sanayiciler olarak çok önemsediğimiz finansal istikrar, biz sanayicilere zorlu küresel ekonomik ortamda yatırım ve üretimde öngörülerde bulunma fırsatı veren en değerli unsurdur.

Bu nedenle Merkez Bankamızın bugün aldığı faiz artırım kararını, Türkiye ekonomisinin önündeki birçok fırsatı tamamlayıcı unsur olarak gördüğümüz finansal istikrarın tesisi ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesi yönünde atılmış bir adım olarak görüyoruz.

Merkez Bankamızın bugünkü kararını, ülkemizin en acil ekonomik sorunu haline gelen enflasyonla mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceğinin bir beyanı olarak değerlendiriyor ve maliyetli buluyoruz.

İTO Lideri Avdagiç: Faiz kararı para politikası refleksimizi güçlendirdi

İTO Lideri Şekib Avdagiç de faiz kararının para politikası refleksini güçlendirdiğini belirtti.

Avdagiç, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “TCMB’nin politika faizini piyasayı yansıtacak düzeye yükseltme kararını makul ve olağan karşılıyoruz. Ancak faiz, kur ve enflasyon üçlüsü en az bizim kadar değerli. üretim, istihdam ve ihracat üçlüsünden vazgeçemeyiz. .

Faiz kararı para politikası refleksimizi güçlendirirken artık bize göre değerli olan bankaların kredi süreçleri rutine dönüyor. Nakit sıkılaştırma üretim hatlarını yavaşlatmamalıdır. Siyasi çıkar düzeyi, üretim ve ticarete yönelik bir dizi önlemle desteklenmelidir.

Merkez Bankası’nın stratejik yatırımları destekleyeceği açıklamasını da değerli buluyoruz. Öngörülebilir, kolay anlaşılır ve koordineli bir politika setinin reel sektörün önünü açacağına inanıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu