İş

MESS Grup’un TİS’te Zam Teklifi: Asgari Ücret 65 TL Olacak

Türk Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) Küme Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) en düşük saat ücretinin 65 liraya çıkarılması, ilk 6 ay artış oranının yüzde 80 olması ve kıdem artırımı teklif edildi yüzde 29,14 oldu.

Sendikadan yapılan açıklamaya göre, sosyal haklarla birlikte toplam yüzde 119,05 zam teklif edilirken, 2 yılı kapsayan sözleşme teklifinde yılın ikinci 6 ayı için enflasyon farkı yüzde 5, üçüncü 6 ayı için enflasyon farkı yüzde 5, 3’üncü 6 ay için enflasyon farkı yüzde 5 olarak belirlendi. Aylık enflasyon farkı yüzde 5, dördüncü 6 aylık enflasyon farkı ise yüzde 5 oldu. 5 artış talep edildi.

Ayrıca ulusal bayram, dini bayram ve arife günlerinde çalışan çalışanların ücretleri yüzde 200’er artışlarla ödenerek, 30 gün devamsızlık yapmayan sendika üyesi personele 2 günlük ücret fiyatı üzerinden devamlılık primi verilerek, gecelik ücretleri artırılacak. İş tazminatının yüzde 10’dan yüzde 20’ye, ödemenin bu oranın üzerinde olması halinde aynı biçimde devam etmesi teklif edildi.

İmza tarihine kadar geçen sürede sendikalı çalışanlara aylık ücret ödemeleri, imza tarihine kadar oluşacak alacak farklarından 5 bin lira avans düşülecek, sendikalı personele 2 gün izin verilecek. TİS’te çocuklarının sünneti için kullanılacak.

Türk Metal Sendikası Genel Lideri Pevrul Kavlak, 2023-2025 MESS Kümelenmesi BDT önerisini hazırladıklarını belirterek, “Sözleşme masasından her zamankinden daha güçlü kalkacağız” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu